Lista Członków ART

Hits: 98

Członkowie Artystycznej Rezerwy Twórczej ( Grupa A*R*T)

 

Marzena Baniel 

(fotomale,  malarstwo na dachówkach)

Pracownik Wydziału Bioinżynierii Zwierząt, w Grupie A*R*T od jej założenia. Zaczynała od akwareli (malując głównie abstrakcje) i fotografii, a następnie połączyła obie formy – tworząc tzw. fotomale. Wykorzystuje dostępne programy do obróbki zdjęć  (często zestawia – pozytyw/negatyw). Ulubionym motywem do fotografowania są przede wszystkim drzewa, choć wśród prezentowanym prac były także kwiaty i zwierzęta.

Jeśli zainteresowała Cię któraś praca, prosimy o kontak za pomocą formularza kontaktowego

Anna Bednarska   

(decoupage, malarstwo, pergamin)

Jest absolwentką Wydziału Chemii UMK w Toruniu. Pracowała na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie. O kilku lat uczestniczy w wystawach Grupy A*R*T. Maluje obrazy olejne i akrylowe. Wykonuje prace posługując się techniką pergaminową oraz decoupage. W przeszłości zajmowała się makramą, tkactwem artystycznym i fotografiką (wystawy w WDK w Olsztynie i PDK w Kętrzynie). Brała udział w plenerach malowania na szkle (w ramach Olsztyńskich Dni Dalii), w Ornecie (malowanie kamieni) raz w wernisażach w Barczewie i Planetarium.

Ewa Bednarska

(haft)                           

Emerytowany pracownik UWM. 10 lat tworzy i pokazuje swoje prace w grupie A*R*T. Zainteresowania artystyczne odziedziczyła po swojej babci Antoninie. Szyje, szydełkuje, robi na drutach, wyszywa haftem krzyżykowym. Lubi ręcznie wykonane rzeczy. Ciągle działa, coś ulepsza, zmienia, przestawia. Ceni stare rzeczy, szczególnie te, które należały do rodziny. Dba o nie bo wie, że miały swoją historę, że należały do bliskich. Obrazki wyszywane drobnym haftem krzyżykowym są piękną dekoracją jej mieszkania. Tworzą wyjątkowe miejsce dla domowników. Jest ich tu ponad 50, a w ,,archiwum domowym” jest jeszcze ponad 100. Meble dekoruje zrobionymi szydełkiem serwetkami, poduszki mają szydełkowe powłoczki, lampy szydełkowe abażury. Porcelanowe lalki ubiera w nowe sukienki. Pięknieją w oczach.

Maria Bentkowska

(malarstwo )

Absolwentka Wydziału Technologii Żywności i Mleczarstwa WSR w Olsztynie, staż naukowy w Katedrze Chemii u prof. Wiktora Wawrzyczka. Ukończyła Podyplomowe Studium Asystenckie przy WSR, Podyplomowe Studium Chemicznej Analizy Technicznej w Katowicach i Podyplomowe Studia Edukacji Plastycznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Emerytowana nauczycielka przedmiotów chemicznych w Zespole Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie.

Pierwszą indywidualną wystawę malarstwa miała w macierzystym Liceum Ogólnokształcącym nr I w Olsztynie pod kierunkiem nauczyciela plastyki i opiekuna koła plastycznego, pana Jerzego Obłamskiego. Uczestniczyła w zajęciach koła malarskiego przy WDK  pod kierunkiem artysty plastyka Eugeniusza Kochanowskiego. Należy do grupy plastycznej  prof. Tadeusza Brzeskiego „TO MY” przy W-M UTW. Jest członkiem grupy plastycznej Artystycznej Rezerwy Twórczej A*R*T przy UWM oraz Stowarzyszenia Promocji Artystów Plastyków Wybrzeża ERA-ART w Gdyni. Jest Członkiem Honorowym Warmińsko-Mazurskiego Klubu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i członkiem Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów przy UWM w Olsztynie, gdzie pełni funkcję organizatora i kuratora Artystycznej Galerii Stowarzyszenia Absolwentów przy Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie. Od około trzydziestu lat należy do Klubu Żeglarskiego „Klar” przy Klubie PTTK Michelin w Olsztynie. Brała udział w 41 wystawach zbiorowych i wystawach indywidualnych,  w Galerii Profile w Gdyni pt. „Muszelki”, w Galerii Artystycznej Stowarzyszenia Absolwentów przy Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie pt. „Trzy Pokolenia”. Bierze udział w corocznych wystawach Artystycznej Rezerwy Twórczej A*R*T w Bibliotece Uniwersyteckiej w Olsztynie, konkursach plastycznych sztuki nieprofesjonalnej organizowanych przez GOK Dywity, MOK Olsztyn, Mrągowskie Centrum Kultury oraz w cyklicznych wystawach zbiorowych (Galeria Bakałarz w Bibliotece Pedagogicznej, Galeria Synagoga w Barczewie) i kuratorskich (Galeria Stary Rynek WPB w Olsztynie). Ulubione tematy malarskie to martwa natura, zwłaszcza kompozycje z muszlami (cykl „Muszelki”), pejzaże, w których dominuje tematyka morska (cykl „Barwy morza”). Stosuje przeważnie technikę akrylu, akwareli, pasteli, ołówka oraz suchej igły. Podejmuje też tematy studiów kopii wielkich mistrzów malarstwa np. Leona Wyczółkowskiego, Augusta Renoira, Artura Grottgera, Carla Blocka.Emerytowana nauczycielka przedmiotów chemicznych. Tworzy prace wykonane techniką akrylu na płótnie oraz suchego pastelu. Lubi malować martwą naturę , chętnie z obiektami nawiązującymi do tematyki morskiej oraz krajobrazy. Bawi ją kolor i kompozycja. Inspiracją do wyboru tematów są jej.  zainteresowania i pasje: żeglarstwo, przyroda, sztuki piękne i dzieła wielkich mistrzów malarstwa. Dwie jej prace to morskie pejzaże: „Urojenia”, nieco fantastyczny i nostalgiczny brzeg morza, z kamieniami i muszlami, w chłodnej tonacji, w której przeważają zielenie, błękity, biele z odrobiną rożnych odmian sepii i szarości. Drugi obraz „Marina”, który przedstawia zatokę morską z przycumowanymi jachtami utrzymany  w ciepłych barwach popołudnia. Takie miejsca mnie zachwycają i inspirują do malowania. 

Eryka Białłowicz

(haft krzyżykowy, szydełko)

Absolwentka Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. Przez 16 lat pracowała jako adiunkt w Katedrze Genetyki i Doskonalenia Zwierząt. Kolejne lata przepracowała jako kierownik Klubu Pracowników UWM „Baccalarium”. Tam znalazła nowe inspiracje. Interesuje się technikami decoupage, pisaniem ikon, a ostatnio także haftem.  

Anna Bień

(ikony, malarstwo na drewnie)

Na Uczelni (UWM w Olsztynie) pracuje od 40 lat jako nauczyciel akademicki. Ostatnio w stopniu doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych; jest zatrudniona na wydziale Geoinżynierii w Instytucie Geodezji i Budownictwa, Katedrze Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli, gdzie również realizuje swoje hobby – rewitalizację budowli zabytkowych. W związku z przyjazną i spokojną atmosferą w pracy, ma trochę czasu na inne pasje: malarstwo, fotografikę, muzykę, teatr, spotkania z przyrodą – las, grzyby..,zwierzęta i ryby. Tak pisze o swojej działalności w ramach Grupy A*R*T: ,,Studio ikony, tak nazwałabym mój skromny pięcioletni wkład w dorobek Artystycznej Rezerwy Twórczej. Najbardziej lubię pisać piękne anioły, przedstawiam niektóre z nich na bazie wzorców Rublowa.”

Janusz Bieńkowski

(rysunek/grafika)

Olsztynianin związany z środowiskiem UWM, członek  Artystycznej Rezerwy Twórczej od początku  jej działalności, rozpoczętej pierwszą wystawą w 2011 roku. Jego pasją jest rysunek, grafika, historia Warmii i Mazur. Pisze także wiersze. W kręgu zainteresowań jest  gra na gitarze i poezja. Uczestnik plenerów artystycznych w Bałdach, Reszlu i  w Barczewie, gdzie zaprezentowany został autorski występ muzyczno-słowny pt: ,,Szepty duszy”. Inspiracją prac są najczęściej pejzaże związane z przyrodą jeziora Dorotowskiego/Wulpińskiego, jezior Olsztyna oraz architektura jak zamek w Reszlu czy cerkiew w Rumunii.

 

Marta Bulik

(malarstwo sztalugowe ) 

Absolwentka architektury krajobrazu, członek Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu, Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stowarzyszenia Absolwentów UWM. Jej największą pasją są rośliny, malarstwo, rzeźba i rękodzieło. Główne okresy w twórczości malarskiej to: tematyka ciała i ruchu; interpretacja twarzy i wyrażanych przez nie emocji oraz doświadczeń; utopce i duchy przeszłości, a także zagadnienia zawiłości ludzkich losów w kontekście osadnictwa po drugiej wojnie światowej na terenach Warmii i Mazur; fascynacja roślinami, kolorem, fakturą, formą, kontrastem i ich wzajemnymi interakcjami. Wykorzystywane techniki to najczęściej akryl na deskach i sklejkach, akryl i pastela olejna na brystolu. Twórczość rzeźbiarska to interpretacja reakcji roślin na wkraczanie ludzi w ich siedliska, to jak adaptują się do nowych warunków i wchodzą w przestrzeń urbanistyczną. Instalacje powstają z połączenia surowego drewna i drutów aluminiowych. Tworzone przez nią rękodzieło ma swoje korzenie w twórczości rzeźbiarskiej i przejawia się w kreowaniu biżuterii artystycznej o surowych, naturalistycznych formach, głównie z wykorzystaniem minerałów oprawionych w miedź i aluminium, ale również z wykorzystaniem syntetycznych elementów, wytworzonych przez szybką modę (tzw. fast fashion) i kontrastowaniu ich z wiekowymi, naturalnymi, nieoszlifowanymi kamieniami. Do tej pory brała udział w 34 wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także jest współautorką 4 książek, z których 3 ilustrowała, a także kilku albumów pamiątkowych z jej pracami malarskimi 

Barbara Chodań

(fotografia, wiersze) 

Emerytowany pracownik Biblioteki Uniwersyteckiej w Olsztynie. Czas wolny wypełnia różnymi zajęciami. Pasją Jej jest wykonywanie makramy, fotografowanie różnych obiektów i przyrody, pisanie wierszy oraz podróże i zwiedzanie ciekawych miejsc. Pani Barbara mówi, ,,że pasja to wspaniała, cudowna  rzecz, pozwala barwnie i dłużej żyć, wzbogaca  marzenia,które każdy z nas powinien mieć.” Dzięki przynależności do Grupy A*R*T może realizować swoje pasje. 

 

Dorota  Czaplicka

(malarstwo)

Z wykształcenia jest biologiem a z zamiłowania – malarką dla której inspiracją do twórczości jest otaczający świat, zwierzęta, rośliny. Charakteryzuje ją bardzo duża wrażliwość na tematy społeczne i historyczne. Tworzy w różnych technikach: pastel suchy, olej, akryl, tempera, batik i malarstwo na jedwabiu. Za swoje prace malarskie w  2017 roku została nagrodzona wyróżnieniem Ministra Obrony Narodowej, w latach 2018 i 2019 otrzymała nagrody II stopnia Ministra Obrony Narodowej a w 2020 zdobyła nagrodę III Stopnia Ministra Obrony Narodowej RP.

Danuta Domska

(pisanie ikon)

Po zakończeniu pracy zawodowej, w ramach działalności w Grupie Artystyczna Rezerwa Twórcza UWM, kontynuowała swoje wcześniejsze zainteresowania tkactwem artystycznym (gobelin). Od 2012 roku zajmuje się trudną i skomplikowaną sztuką ikonograficzną. Jej tajniki poznała na warsztatach prowadzonych w Klubie Pracowników UWM ,,Baccalarium” przez Małgorzatę Dżygadło-Niklaus ze Scholi Węgajty i Grupy Agatos oraz Warmińskiej Pracowni Ikony. Poznawanie sztuki ikonograficznej rozpoczęła od pracy nad ikoną Jezusa Chrystusa – Mandylionem, a następnie wizerunkami  aniołów, świętych, Matki Bożej i Chrystusa aż do bardziej skomplikowanych, wielopostaciowych scen biblijnych. W swoich pracach wykorzystuje wzorce ukształtowane w Bizancjum i utrawalone w Kościele Wschodnim (prawosławnym i grekokatolickim) zgodnie z kanonem (sposobem przedstawienia postaci, rysunkiem, symboliką i kolorystyką), na desce z użyciem tempery jajecznej i pigmentów (sproszkowanych ziem i minerałów) oraz złocenia.  Wykonane ikony zostały zaprezentowane w książce pt: ,,Ikony” (Wyd. Edycja, 2020) wraz z ich opisem – symboliką, miejscem i znaczeniem w sztuce ikonograficznej.

Teresa Dziedzic

(ikony, haft)

Haftem zajmuje się od wielu lat. Wykonała ponad 300 prac techniką haftu krzyżykowego o różnorodnej tematyce (m.in. z pejzażami, architekturą, stylizowanymi postaciami i portretami, ogrodami, zwierzętami). Prezentowała je w Klubie Pracowników UWM ,,Baccalarium” , Bibliotece Uniwersyteckiej i Galerii Sowa w Olsztynie oraz w Galerii Sztuka Synagoga w Barczewie. Wykonuje także drobne prace ozdobne z zastosowaniem różnych technik rzemiosła artystycznego. 

Maria Fafińska

(rysunek żurnalowy, ilustracje do książek)

Wspólnie z Antonim Jarczykiem podjęli inicjatywę utworzenia grupy pasjonatów sztuki pod  nazwą Grupa A*R*T. Przez wiele lat dokonywała korekty tekstów do kolejnych wydań albumów oraz przygotowywała skład do druku. Zaprojektowała logo Grupy A*R*T. Pracowała w Wydawnictwie UWM. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Prowadzi stałą rubrykę z felietonami pt: ,,Czerwona Apaszka” w ,,Wiadomościach Uniwersyteckich”. Odbiera świat kolorem. jest autorką ilustracji w pięciu książeczkach dla dzieci. Namalowała także kilka obrazów do Atlasu Grzybów. Na wystawach Grupy A*R*T prezentowała prace z zakresu rysunku żurnalowego. Rządzi się on swoimi prawami. Projektanci dążą do wypracowania swojej kreski, konwencji czy znaku graficznego. Rysunek żurnalowy nie jest prosty, ale praca jest niezwykle satysfakcjonująca. Wymaga zdecydowanej kreski i pewności. Prace zostały wykonane suchymi kredkami, akwarelą i tuszem. 

Stanisława Krystyna Grabka

(pisanie ikon, haft)

Absolwentka Wydziału Zootechnicznego ART w Olsztynie. Zawsze jej były bliskie różne formy wyrazu plastycznego. Uczestnicząc w spotkaniach Sekcji Rękodzieła UTW w Olsztynie poznała takie techniki jak quilling, decoupage oraz technikę zdobienia pergaminu. Razem z grupą prezentowała swoje prace na wystawach zbiorowych. Jednak największy sentyment ma do haftu krzyżykowego i nadal zgłębia jego tajniki. Jako miłośniczka uprawiania działki lubi w swoich pracach prezentować motywy kwiatowe i roślinne. 

Marek Hasso-Agopsowicz

(fotografika) 

Były pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Nauk o Środowisku UWM, obecnie emeryt. Podróżuje od dzieciństwa – coraz dalej, coraz wyżej, coraz ambitniej. Zjeździł Polskę, Europę, Azję (Chiny, Japonia, Indie, Nepal, Turcja, Gruzja , Armenia), był w Ameryce (USA, Peru) i Afryce(Maroko, Etiopia). Fotografią zajmuje się od lat. Jego prace cieszą się uznaniem na polskich i  międzynarodowy konkursach, gdzie zdobywa nagrody. Jego zdjęcia były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Fotografować zaczął w wieku 10 lat, później działał jako fotoreporter na Politechnice Warszawskiej i współpracownik tygodnika „itd”. Fotografował także góry. W 1979 roku praktycznie zakończył ambitną działalność fotograficzną. Do fotografii powrócił w roku 2012, tuż przed emeryturą. Wstąpił do Koła Miłośników Fotografii Akademii Trzeciego Wieku przy MOK w Olsztynie oraz Artystycznej Rezerwy Twórczej UWM w Olsztynie. Przez 2 lata był członkiem Stowarzyszenia Fotograficznego BLUR w Olsztynie. Prezentował zdjęcia na kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. W 2020 roku został przyjęty w poczet członków Fotoklubu RP, a także Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Fotograficznej, uzyskując tytuł artysty – AFRP i AFIAP. 

Jabłonowska Czesława

(tkactwo, decoupage, quilling)

Jest emerytowanym nauczycielem akademickim Wydziału Zootechnicznego i Wydziału Nauk Technicznych. Wykonała wiele prac z zakresu dziewiarstwa, haftu richelieu oraz tkactwa (gobeliny). Inną techniką stosowaną przez artystkę jest haft wstążeczkowy, którym wykonała szereg prac artystycznych, takich jak kartki okolicznościowe, bombki choinkowe i jaja wielkanocne. Za pomocą techniki decoupage tworzyła ikony oraz zdobiła różne przedmioty, m. in. świeczniki i talerze. Ostatnio zastosowała technikę quilling do zdobienia jajek świątecznych. Prace Czesławy Jabłonowskiej prezentowane były podczas kilku zbiorowych wystaw: w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie, Urzędzie Miejskim, oraz w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, w gmachu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie oraz podczas wernisaży Grupy A*R*T. 

 

Antoni Jarczyk

(metaloplastyka, malarstwo,  ikony, rzeźby) 

Wraz z Marią Fafińską oraz kilkoma pracownikami UWM założyli w 2011 roku grupę pod nazwą Artystyczna rezerwa Twórcza (Grupa A*R(T). Od początku jej istnienia do 2021 roku Antoni Jarczyk pełnił funkcję przewodniczącego tej grupy. Oprócz malarstwa sztalugowego  poszukiwał różnych technik wyrazu między innymi takich jak:   rzeźba (drewno, gips, beton, pianka montażowa),  metaloplastyka (Cu, Au), rysunek oraz  ikony. Pierwszymi motywami były ukochane Tatry. Jest autorem licznych udanych kopii dzieł starych mistrzów takich jak: Leonardo da Vinci, Vincent van Gogh, Józef Chełmoński, Jan Matejko i innych. Wybiera szczególnie prace zaginione, koniecznie z ładunkiem dramatycznej historii. Rysuje podczas plenerów oraz wyjazdów turystycznych. 

Bożenna Koper

(fotografia) 

Olsztynianka, absolwentka Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie i Podyplomowych Studiów Psychologii Muzyki w Akademii Muzycznej w Warszawie. Miłośniczka sztuki i fotografowania. Stara się uchwycić w fotografii to, co ją zaciekawi i zatrzyma. Od 10 lat w prezentuje swoje zdjęcia na wystawach Grupy Artystyczna Rezerwa Twórcza A*R*T. Ma też na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych. Od 2017 roku jest członkiem Olsztyńskiego Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka. 

Teresa Kosman

(malarstwo portretowe) 

Maluje obrazy w technice akrylu, oleju i pastelu. Tematem są portrety, sceny rodzajowe i pejzaże, chętnie też fotografuje architekturę i przyrodę. Największym jednak zainteresowaniem obdarza człowieka, jest dla niej nie tylko źródłem psychologicznego poznania, ale też malarskiej inspiracji. O portretach, które tworzy od 2012 roku. Łukasz Czarnecki-Pacyński napisał: ,,Dr Teresa Kosman sięga głęboko do duszy sportretowanej osoby w swoich ekspresyjnych, ,,soczystych” przedstawieniach postaci”. Dotychczas Teresa Kosman zorganizowała sześć wystaw indywidualnych, brała udział w wielu wystawach zbiorowych, kilkunastu plenerach malarskich, przeglądach i konkursach. Za portrety i fotografie otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Jej prace są w USA i Kanadzie. Od 10 lat uczestniczy we wszystkich wystawach i plenerach Grupy A*R*T. 

Halina Krasińska

(ikony, rękodzieło artystyczne) 

Jest emerytowanym pracownikiem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM. W czasie pracy zawodowej nie mogła realizować swoich pasji artystycznych. Dopiero po przejściu na emeryturę, gdy zapisała się na Uniwersytet Trzeciego Wieku mogła wstąpić do Sekcji Rysunku i Malarstwa a tym samym dać upust swoim pasjom. Brała udział w dwóch wystawach zbiorowych: w klubie Baszta SSK Pojezierze i w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Olsztynie. Po pewnym czasie stwierdziła, że najbardziej pociągają ją inne techniki plastyczne. Odkryła w internecie sztukę zdobienia pergaminu, której poświęca cały swój wolny czas. W grupie A*R*T uczestniczyła w kursach pisania ikon i wystawach zbiorowych. 

Barbara Kuczmarska

(foto, malarstwo-pastele )

Absolwentka Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie. Od 2017 roku prezentuje swoje prace na wystawach organizowanych przez Artystyczną Rezerwę Twórczą. W chwilach wolnych, zgłębia wiedzę odnośnie technik malarskich, uczestniczy w zajęciach jak również wykładach prowadzonych przez BWA oraz MOK w Olsztynie. Z ogromnym zainteresowaniem odwiedza galerie sztuki. Interesuje się również fotografią, uwiecznia ciekawe miejsca, wspaniałą, barwną naturę, która staje się tematem powstających obrazów malowanych akwarelą, akrylem, temperą, tuszem, pastelami oraz ołówkiem. Uczestniczy w corocznych plenerach Grupy A*R*T oraz aranżuje wyjazdy indywidualne. Swoją twórczość przedstawiała także na wystawach MOK w Olsztynie. Bierze udział w konkursach fotograficznych „Warmińskie Klimaty” organizowanych przez Stowarzyszenie Tomaszkowo. 

 

Leszek Kuryłowicz

(fotografia)

Absolwent Wydziały Mechanicznego ART, studia podyplomowe “Marketing i Zarządzanie” na UWM oraz studia podyplomowe “Menedżer Jakości” również na UWM.  Zainteresowania to podróże i fotografia. Jestem związany z fotografią od najmłodszych lat, a w ostatnich latach przed emeryturą także zawodowo

Andrzej Lubecki

(fotografika-fraktale)

W roku 1977 ukończył studia na ART w Olsztynie na Wydziale Geodezji. Od 1977 do 2017 pracował na ART i UWM w Olsztynie. Ponad 15 lat zajmował się Studenckimi Kołami Naukowymi o tematyce teledetekcyjnej. Jest specjalistą w zakresie wykonawstwa i interpretacji zobrazowań lotniczych i termowizyjnych. Opublikował fotografie w czasopismach popularnonaukowych i naukowych. Od kwietnia 2019 r., zaczął zajmować się fotografią fraktalową. Pisze także wiersze.